Jako mileniálové, neboli generace Y, jsou označováni lidé narození mezi lety 1980 a 2000. S tímto názvem se pojí velké množství stereotypů. Přístup k zaměstnání této věkové skupiny je odlišný od chování předešlé generace X. To vše vyplývá z celkově odlišného životního stylu těchto generací.
Zatímco kolem 70 % příslušníků generace X po dokončení školy nastoupilo do práce a stali se tak finančně nezávislými, oženili/vdaly se a měli děti, v dnešní době těchto milníků dosahuje mezi 20. a 30. rokem života pouhých 13 % mileniálů. Je jasné, že jejich požadavky na zaměstnavatele a žebříček hodnost se změnily.
Mileniálové se během několika let stanou nejpočetnější skupinou lidí v produktivním věku. Zaměstnavatelé se musí na tuto změnu přístupu k práci postupně adaptovat a nabídnout také podmínky k práci, které tato věková skupina očekává.
Co ukazují výzkumy jejich očekávání od pracovní pozice a potencionálního zaměstnavatele?
- smysluplnost práce,
- jasné pokyny a podpora,
- odpovědnost za svěřenou práci,
- zpětná vazba,
- flexibilita.
Mileniálové touží být součástí něčeho většího. Pokud získají pocit, že jejich práce má smysl, budou ji vykonávat rádi a dobře. Chcete-li nalákat mladé a schopné zaměstnance do svých řad, nebojte se dělat změny. Dejte jim prostor, buďte jim vzorem a oni se vám odvděčí tvrdou prací. Dáte-li jim dobrý důvod, za svou značku budou ochotni bojovat, co jim síly stačí.